Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O tych, co jeździli "do wód" i o tych, co woleli się perfumować, niż myć. Wystawa poświęcona leczeniu wodą i higienie

Emila Chanczewska
Wczoraj po południu, w głównym gmachu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, odbył się wernisaż wystawy czasowej pt. "Sanitas per aquam. Wodolecznictwo i higiena". Tę interesującą ekspozycję oglądać można do końca września br. Kuratorem wystawy jest dr Monika Ogiewa-Sejnota z Działu Historii i Badań nad Społecznością Lokalną MAH Stargard.

Wystawa "Sanitas per aquam. Wodolecznictwo i higiena" składa się z dwóch części. Pierwsza znajduje się w sali na parterze muzeum, druga na I piętrze.

- Pierwszą z nich poświęcono wodolecznictwu, a prezentowane na niej obiekty przenoszą zwiedzającego do nadmorskiego kurortu z przełomu XIX i XX w. Można zobaczyć, jak wyglądały kostiumy kąpielowe, pijalnie wód mineralnych oraz urządzenie do hydroterapii - wyjaśnia dr Monika Ogiewa-Sejonta. - Druga część wystawy porusza aspekty higieny codziennej ukrytej w zaciszu mieszkań. Odwiedzający wystawę zobaczą, jak o higienę codzienną dbały zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jak wyposażone były domowe łazienki czy pralnie oraz co ukrywało się w domowej apteczce i nie tylko...

Co można oglądać? Eksponaty pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Są to dawne wanny, wanienki, toaletki, sedesy, bidety, kostiumy i ręczniki kąpielowe. Także lokówka, karbownica, żelazko do prasowania włosów. Jest też wiele drobnych przedmiotów, flakoników, buteleczek, klamerek do włosów, przeróżnych przyborników. Zgromadzonych przedmiotów jest naprawdę wiele i są bardzo ciekawe. Warto wybrać się o "na żywo" zobaczyć wystawę, która czynna będzie do końca września.

W części pierwszej wrażenie robią manekiny, na których prezentowane są kostiumy kąpielowe sprzed lat, w części drugiej mocne, turkusowe tło dla unikatowych eksponatów. Szczególnie część z nadrukowanymi wymownymi słowami Bolesława Prusa...

Eksponaty na nowej wystawie pochodzą ze zbiorów Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie oraz następujących muzeów: Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, Historii Katowic, Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim, Historycznego Miasta Krakowa, Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, Miasta Gdyni, Narodowego w Krakowie, Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Regionalnego w Szczecinku, w Gliwicach i Zamkowego w Pszczynie.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog, który nabyć można w muzeum. Pierwsza jego część poświęcona jest historii wodnych kąpieli, picia wody mineralnej, podróży do uzdrowisk. W części drugie poczytać można o historii higieny - w kobiecym buduarze, w męskiej sypialni, w łaźni, pralni oraz o zawartości dawnych domowych apteczek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto