MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stargard uczcił Narodowy Dzień Zwycięstwa na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
8 maja, Stargard dołączył do wielu miejsc w Polsce i Europie, upamiętniając rocznicę zakończenia II wojny światowej. Uroczystości zostały zorganizowane na szczególnym obszarze Międzynarodowego Cmentarza Wojennego przy ulicy W. Reymonta 26, gdzie spoczywają żołnierze należący do różnych nacji, wyznań i stopni wojskowych. Tę historyczną nekropolię założono już w czasach I wojny światowej.

Podczas ceremonii, prezydent Stargardu, Rafał Zając, podkreślił znaczenie pokoju i porozumienia międzynarodowego, przestrzegając przed zapominaniem o lekcjach wyuczonych z brutalnej przeszłości wojen. Wezwał do pamięci o ofiarach i podtrzymywania wartości zgodnego budowania przyszłości. Święto Narodowego Dnia Zwycięstwa powinno według niego pozostać wiecznym przypomnieniem i symbolem zwieńczenia wojennych działań z 1945 roku.

W obchodach wzięli udział reprezentanci władz lokalnych, służb mundurowych, duchowni z różnych wyznań, delegacje szkół oraz mieszkańcy miasta. Uczestnicy oddali hołd ofiarom wojny, w tym Apelem Pamięci i salwą honorową. Zorganizowano także modlitwę ekumeniczną, która tradycyjnie została odprawiona przez przedstawicieli różnych wspólnot chrześcijańskich. Hołd na grobach polskich żołnierzy wyrażono poprzez symboliczne biało-czerwone kwiaty oraz zapalone znicze.

Elementem edukacyjnym uroczystości był odczyt historyczny, przedstawiony przez Andrzeja Biercę z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, który przybliżył zebranym historyczne konteksty i znaczenie dnia 8 maja. Jego treść można znaleźć poniżej.

Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa (8 maja 1945 r. – 8 maja 2024 r.)

Przypadający w dniu 8 maja Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętnia wydarzenia sprzed 79 laty, kiedy to na kontynencie europejskim 8 maja 1945 r. zamilkły działa największego konfliktu w dziejach świata – II wojny światowej.

Wojna, która rozpoczęła się 1 września 1939 r. agresją hitlerowskich Niemiec na Polskę, pochłonęła ogromną liczbę ofiar. Część z nich spoczęła na stargardzkiej ziemi.

Miejsce, w którym dzisiaj tak uroczyście celebrujemy Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa, nie jest przypadkowe. Znajdujemy się bowiem na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym, który został założony równo 110 lat temu w pierwszym roku trwania I wojny światowej. Cmentarz powstał w bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonującego od 1914 r. obozu jenieckiego Kriegsefangenenlager Stargard in Pommern dla żołnierzy szeregowych i podoficerów. Na cmentarzu chowano jeńców zmarłych w tym obozie.

Po wybuchu II wojny światowej, tym razem na zachodnich obrzeżach Stargardu, powstał obóz jeniecki Stalag II D dla żołnierzy szeregowych i podoficerów. Wkrótce też na terenie cmentarza z okresu I wojny światowej zaczęto chować jeńców z państw walczących z hitlerowskimi Niemcami.

Obecnie zachowane i pieczołowicie konserwowane indywidulane pochówki i pomniki świadczą o międzynarodowym charakterze tej nekropolii, na której spoczywają lub spoczywali (do czasu ekshumacji) żołnierze z wielu armii m.in. Polacy, Francuzi, Włosi, Brytyjczycy, Serbowie, Rumunii, Belgowie, Portugalczycy czy też obywatele różnych narodowości z obszaru dawnej carskiej Rosji, a następnie Związku Radzieckiego.

Na terenie naszego miasta znajduje się jeszcze jedna wojenna nekropolia, a mianowicie kwatera saperów zlokalizowana na obszarze cmentarza komunalnego przy ul. Spokojnej. Utworzona po zakończeniu II wojny światowej w głównej mierze skrywa szczątki polskich saperów poległych przy rozminowywaniu terenów obecnego Pomorza Zachodniego w latach 1945 – 1947. W tym miejscu trzeba też pamiętać, że od zakończenia II wojny światowej aż po dziś dzień saperzy nieprzerwanie zmagają się z dziedzictwem tej wojny w postaci ukrytych w ziemi czy też pod wodą niewybuchów i niewypałów.

II wojna światowa na naszej stargardzkiej ziemi nie daje o sobie zapomnieć także poprzez odkrywanie i identyfikowanie nieznanych ofiar tej wojny pochowanych w masowych grobach na terenie dawnego obozu jenieckiego Stalag II D.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto